سوالات عمومی

هکاتون یک کلمه‌ی مرکب از دو واژه‌ی هک (Hack) و ماراتن (Marathon) است. همان‌طور که از نام این دسته رویدادها پیدا است، هکاتن‌ها در ابتدا رقابت‌هایی برای هک و نفوذ به سیستم‌ها بوده‌اند اما به تدریج و با فراگیرتر شدن آن‌ها به رقابت‌هایی برای تولید نرم‌افزارهای کاربردی تبدیل شدند.

رقابت هکاتون با موضوعات مختلفی برگزار می گردد که هکاتوریسم ماراتن برنامه نویسی وب و موبایل در حوزه ی گردشگری است.

هکاتوریسم یک ماراتن برنامه نویسی است در ماراتن های برنامه نویسی چالش در روز اول رویداد به شرکت کنندگان داده می شود در صورتی که در ویکندها ایده از سوی خود شرکت کنندگان مطرح می شود. تمرکز ماراتن بر روندکدنویسی و اپلیکیشن های خروجی شرکت کنندگان می باشد در صورتی که در ویکند ها عمده ی تمرکز بر ایده و ارائه ی نهایی می باشد.

هکاتوریسم رویدادی بین المللی است که با همکاری وزارت میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، دانشگاه mit و سازمان منطقه آزاد کیش و با  میزبانی پردیس بین الملل کیش دانشگاه صنعتی شریف در جزیره  زیبای کیش برگزار خواهد شد.

هکاتوریسم اولین ماراتن برنامه نویسی گردشگری ایران می باشد که در سطح بین المللی برگزار می شود و با توجه به شرایط جغرافیایی جزیره زیبای کیش به عنوان کریدور بین المللی  و همچنین تسهیل در حضور شرکت کنندگان خارجی این رویداد ،جزیره ی کیش انتخاب شده است. علاوه بر آن جزیره ی کیش امکانات عمومی را در سطح بالایی دارا می باشد همچنین کیش یکی از زیباترین نقاط ایران است که با توجه به برنامه های پیش بینی شده، شرایط خاطره انگیزی را برای شرکت کنندگان داخلی را فراهم می آورد.

بله ،افرادی که دارای ایده و استارتاپ یا اختراعی هستند که قابلیت تجاری سازی داردو نیاز به سرمایه گذاری بر روی طرح خود دارند، میتوانند همزمان در جشنواره ایده  شرکت کنند. برای اطلاعات بیشتر به قسمت سوالات مرتبط با جشنواره ایده مراجعه کنید.

سوالات مرتبط با تیم و تیم سازی

ثبت ‎‌نام به صورت گروهی صورت خواهد گرفت و تیم‌ها می‎بایست دارای 4تا6 نفر باشند.هر تیم می بایست یک نماینده تام الاختیار معرفی نماید که کلیه هماهنگی های لازم جهت ثبت نام و پذیرش و.. از طریق نماینده صورت خواهد گرفت.

برنامه نویس وب، برنامه نویس موبایل، رابط کاربری و مشاورگردشگری

با توجه به آنکه چالش اصلی مطرح شده در ماراتن در حوزه ی گردشگری می باشد لازم است حتما یکی از افراد حاضر هر تیم متخصص در این حوزه باشد این موضوع کمک به درک بهتر چالش و پیاده سازی بهتر می شود.

لطفا این موضوع را از طریق پشتیبانی سایت با ما مطرح کنید ما در پیدا کردن هم تیمی به شما کمک می کنیم.

تنها افرادی که در حوزه ی گردشگری متخصص هستند می توانند از طریق پشتبانی درخواست ثبت نام دهند ما این افراد را به تیم ها معرفی خواهیم کرد. انتخاب با تیم ها خواهد بود و اجباری از سوی تیم برگزاری نخواهد بود.

ثبت نام به صورت اینترنتی و تنها از طریق سایت اختصاصی ماراتن به آدرس hackatourism.org انجام خواهد پذیرفت.

مبلغ ثبت نام پس از تایید رزومه به ازای هر نفر 400 هزار تومان می باشد .که در صورت ثبت نام تا اول آبان ماه از تخفیف 15درصدی برخوردار خواهید شد .

امکان تغییرات در رزومه ی افراد و پروفایل کاربری پس از ثبت نام نهایی وجود ندارد. درصورتی که رزومه تیم شما تایید شود می توانید اطلاعات خود را مجدد تصحیح فرمایید.

ثبت نام اولیه تیم ها رایگان می باشد و پس از تایید اولیه تیم ها، هزینه ی شرکت در رویداد می بایست پرداخت شود.

تخفیف ها براساس بازه زمانی ثبت نام سرگروه، بصورت خودکار در پروفایل اعمال می گردد.

پس از دریافت رزومه ها و نمونه پروژه های ارسالی در ثبت نام اولیه، تیم فنی اقدام به بررسی تیم ها می نماید تیم هایی که عملکرد و رزومه بهتری در گذشته داشته اند به رویداد دعوت خواهند شد. در نظر داشته باشید این موضوع نسبی است و با توجه به کیفیت افراد شرکت کننده این موضوع می تواند برای شما ساده تر و یا سخت تر باشد.

بله، از بخش پشتیبانی سایت موضوع رو با ما مطرح کنید.

سوالات مرتبط در مورد برگزاری

به دلیل میزبانی پردیس دانشگاه صنعتی شریف در برگزاری ماراتن  رعایت کلیه موازین اخلاقی و شئونات اسلامی در طی برگزاری ماراتن در محیط دانشگاه الزامی می باشد.

این رویداد یک ماراتن برنامه نویسی  است، هر ابزاری که برای کدنویسی و گرفتن خروجی مورد نیاز می باشد همراه داشته باشید.

مثال: لوازم شخصی، لپ تاب، هدست و…

خیر، شما مجاز به این کار نیستید و صرفا افرادی که ثبت نام کردند می توانند در رویداد حاضر شوند

در صورت تایید رزومه تیم شما، امکان تصحیح اطلاعات و جایگزینی یک نفر وجود دارد اما پس از ثبت نام نهایی و پرداخت بلیت ماراتن این امکان وجود ندارد.

این موضوع رو نهایتا یک هفته پیش از رویداد با تیم پشتیبانی در میان بگذارید.

چون برگزاری ماراتن 24 ساعته می باشد برای سهولت در رفت و آمد، کمپ استراحت از عصر یکروز قبل و تا عصر یک روز بعد از ماراتن، در محل برگزاری بصورت رایگان تدارک دیده شده است اما افرادی که می خواهند اقامت بهتری یا روزهای بیشتری را در جزیره اقامت داشته باشند می توانند از تخفیف هتل های معرفی شده در وب سایت هاکاتوریسم استفاده کنند.

خیر. صبحانه، ناهار و شام در محل برگزاری سرو می شود.

بله تمامی تیم ها باید در روز اول پذیرش شوند و حضور روزانه تیم ها در مراتن اجباری می باشد. عدم حضور شرکت کنندگانی که از هتل استفاده می کنند از ساعت 10شب تا 8 صبح بلامانع است.

سوالات مرتبط با داوری

داوری و مربیان در دو بخش فنی و علمی خواهد بود که از لحاظ فنی از میان مطرح ترین و با سابقه ترین افراد حاضر در کشور که سابقه ی کدنویسی، آنالیز و بررسی سیستم ها را دارند انتخاب شده اند. داوران بخش علمی نیز از میان متخصصین حوزه گردشگری انتخاب شده اند که به چالش های مطرح شده احاطه دارند.

چک لیست داوری در اختیار تیم ها قرار خواهد گرفت.

در مرحله داوری خروجی‌ تیم ها از قبیل نسخه قابل نصب به همراه کدهای باز تمامی اپ‌های توسعه داده شده و همچنین تمامی کدهای باز سمت سرور (وب‌سایت و وب‌ سرویس‌ها) باید تحویل کمیته داوری گردد.

مالکیت مادی و معنوی تمامی فراورده های  تولید شده در طی ماراتن متعلق به رویداد بوده و تیم‌ها فقط با رضایت کتبی امکان بهره‌گیری از خروجی‌های تولید شده خود را دارند.

جوایز

تیم اول 3000 دلار

تیم دوم  1500دلار

تیم سوم 1000 دلار

و دو جایزه غیرنقدی شامل : سفر سه روزه به جزیره هندورابی و سفر سه روزه به جزیره کیش

تور کیش گردی برای تمامی شرکت کنندگان پس از اختتامیه

جوایز نقدی در پایان اختتامیه به تیم های اول تا سوم پرداخت خواهد شد.

جوایز غیرنقدی با تعیین زمان سفر از سوی تیم های برنده هماهنگ خواهد شد.

در روز پایانی جوایز تیم های اول تاپنجم در اختیار سرپرستان تیم ها قرار می گیرد و سرپرست تیم موظف است جایزه ها را بین اعضا تقسیم نماید.